Raamat "1940. aasta Eestis. Dokumente ja materjale" pakub põhjaliku ülevaate, kuidas Eesti omariiklus 1940. aastal hävitati ja riik üle võeti. Erakordseks teeb selle teose asjaolu, et see koostati 1990. aastal, ajal, mil Eesti polnud veel ametlikult iseseisvust taastanud. See ajaperiood võimaldas autoritel koguda ja esitada dokumente ja materjale, mis olid laiemale avalikkusele seni kättesaamatud ja on tänaseks suuresti unustusse vajunud.
Raamat sisaldab autentseid ja unikaalseid allikaid, mis on kogutud TA Ajaloo Instituudi vahendusel. Need dokumendid annavad usaldusväärse ja avameelse ülevaate toonastest sündmustest, kuna paljud sündmustes osalenud isikud olid veel elus ja valmis oma mälestusi jagama.
Teose tähtsust tänapäeval ei saa alahinnata. See aitab mõista, kuidas ideoloogia, diplomaatia, struktuuridesse imbumine, survestamine, lihtsameelsuse ärakasutamine ja propaganda olid võtmetegurid riigi üle võtmisel ilma otsese vägivallata. Need meetodid on ajas kohanenud ja muutunud, kuid nende mõju ja oht pole kuhugi kadunud.
Kui otsid usaldusväärset ja põhjalikku allikat Eesti ajaloo kohta, on see raamat hindamatu. See mitte ainult ei valgustab minevikku, vaid annab ka olulisi õppetunde tänapäeva ja tuleviku jaoks.