Aastal 1991 toimusid maailmas suured muutused, mis muutsid ajalugu jäädavalt. Soome toonane peaminister Esko Aho, kes juhtis riiki aastatel 1991–1995, jagab oma mälestustes selle murrangulise aasta sündmusi. Aho kasutab Nassim Talebi mõistet "mustad luiged", et kirjeldada ootamatuid ja vähetõenäolisi sündmusi, mis raputasid maailma. Tema raamat "1991. Mustade luikede aasta" pakub lugejale ainulaadset sissevaadet keerulistesse poliitilistesse otsustesse ja juhtide omavahelistesse suhetesse ajal, mil iga päev tõi kaasa uusi väljakutseid.
Nõukogude Liidu ootamatu lagunemine ja Moskva riigipöördekatse tõid kaasa uute riigipiiride tekkimise. Soome, mida sageli kutsutakse Põhjala Jaapaniks, kaotas oma peamise kaubanduspartneri ja sattus majanduslangusesse, kusjuures Soome mark devalveeriti ja paljude unistused purunesid. Siiski tõusis muutunud Euroopas lootusekiir, kui Nokia hakkas särama rahvusvahelisel areenil.
Raamat keskendub ka Eesti ja Soome diplomaatiliste suhete taastamisele. Aho heidab pilgu tagasi 1960ndatele ja 1991. aasta ärevale augustile, tuues esile, kuidas Soome valitsus võttis vastu Eesti vabanemise. See teos pakub põnevat võrdlust Mart Laari mälestustega samast ajast ning on väärtuslik allikas, et mõista paremini Soome ja Eesti suhteid. Raamat aitab eestlastel sügavamalt mõista põhjanaabrite poliitilist ja majanduslikku tausta, mis on tänaste suhete aluseks. Aastal 1991 tehtud otsuste mõju on tunda mõlemal pool Soome lahte ka 30 aastat hiljem.