Kas olete kunagi mõelnud, milline lugu peitub tagasihoidlike hoonete ja suurejooneliste lossiansamblite taga? "Arhitekt Roman Koolmar: Oru lossist Detroidi slummidesse" on põhjalik pilguheit Eesti arhitekti Roman Koolmari (1904–1971) elutööle, kes ehitas oma karjääri üles nii kodumaal kui ka kaugel Ameerika Ühendriikides.
Roman Koolmar võib olla nimi, mis ei kõla teile tuttavalt, kuid tema arhitektuuripärand räägib enda eest. Koolmari käe all valmisid mitmed 1930. aastate Eesti tuntud ehitised, nagu Tallinna esimene lennujaam, ministrite puhkepaigad Keila-Joal ja riigiametnike puhkekodu Kloostrimetsas. Eriti silmapaistvaks saavutuseks on Oru loss, mis kohandati president Konstantin Pätsi jaoks.
Pärast õpinguid Tallinna Tehnikumis asus Koolmar tööle Eesti Teedeministeeriumi Ehitusosakonda, kus ta sai võimaluse kujundada mitmekesiseid ehitisi, alates lihtsatest tööliselamutest kuni riigikaitselise tähtsusega rajatisteni. Tema loominguline teekond ei piirdunud aga Eestiga. Teise maailmasõja keerises leidis Koolmar end koos perega uuest kodust Ameerikas, kus ta jätkas oma karjääri Detroiti linnas, mis oli tol ajal tuntud kui autotööstuse süda.
Detroitis töötades tõusis Koolmar taas esile, seekord projekteerides mitmesuguseid hooneid, alates tehastest kuni mälestusmärkideni, töötades välja nime mainekas arhitektuuribüroos, millel oli üleriigiline haare.
See raamat on haruldane võimalus tutvuda ühe vähem tuntud, kuid olulise arhitekti elu ja tööga. Tekstid on esitatud nii eesti kui ka inglise keeles, muutes selle ligipääsetavaks laiemale lugejaskonnale. Avastage Roman Koolmari pärandit, mis ulatub Eesti Oru lossist kuni Ameerika tööstuslinnade arhitektuurini.