Arhitektuuri seitse lampi

Arhitektuuri seitse lampi

Autor: John Ruskin

Kirjastus: ILMAMAA

Kategooria: Arhitektuur
2013 aasta

Hindad

Rahva Raamat
20.65€
Hetkel pole saadaval
Apollo
22.15€ / 21.04€
Osta
John Ruskin, 19. sajandi mõjukas inglise kunstikriitik ja teoreetik, on jätnud sügava jälje arhitektuurimaailma oma teosega "Arhitektuuri seitse lampi". See raamat on põhjalik uurimus, mis käsitleb arhitektuuri ja kunsti sügavamaid tähendusi ning nende säilimise tähtsust läbi aegade. Ruskin seab lugeja ette arhitektuuri seitsme metafoorilise "lambi", millest igaüks valgustab erinevat arhitektuuri ja kunsti aspekti, pakkudes tõekspidamisi, mis on tänaseni aktuaalsed.

Raamat, mis ilmus esmakordselt 1849. aastal, peegeldab gooti stiili renessanssi ning selle mõju tolleaegsele arhitektuurile ja ühiskonnale. Ruskin ei piirdu ainult arhitektuuriprintsiipide selgitamisega, vaid ta vaatleb ka laiemalt 19. sajandi Inglismaa ideoloogiaid, pakkudes välja konserveeriva restaureerimise suuna teoreetilised alused, mis on mõjutanud restaureerimisfilosoofiat üle kogu läänemaailma.

Raamatut ilmestavad 14 pilditahvlit, mis aitavad lugejal paremini mõista autori seisukohti ja arhitektuurilisi näiteid. Eesti lugejate jaoks on raamatu väärtust tõstnud Jaak Kangilaski põhjalik saatesõna, mis aitab mõista Ruskin'i ideede tähtsust ja mõju meie aja arhitektuuri mõistmisele.

Eesti Kultuurkapitali toel välja antud "Arhitektuuri seitse lampi" on teos, mis rikastab kindlasti iga arhitektuuri ja kunstiajaloo huvilise raamaturiiulit. Ruskin'i kirjutatud seitse lampi – Ohverdamise, Tõe, Ilu, Elu, Mälu, Kuuletumise ja Armastuse lamp – on juhised, mille abil mõista arhitektuuri kui kunstivormi sügavamat olemust ja selle rolli inimkonna kultuuripärandis.