Doktor Stockmanni variant. Lava- ja filmitekste

Doktor Stockmanni variant. Lava- ja filmitekste

Kirjastus: EKSA

Kategooria: Näitekirjandus
2024 aasta

Hindad

Rahva Raamat
23.50€
Osta
Kui otsid põnevat lugemist, mis viib sind tagasi nõukogude aja Eesti kultuuriellu, siis Kalle Käsperi "Doktor Stockmanni variant. Lava- ja filmitekste" on just see, mida vajad. See teos pakub haruldast sissevaadet ühe kirjaniku loomingusse ja tema teekonda läbi süsteemi, mis sageli piiras sõnavabadust ja loomingulist väljendust.

1979. aastal esitas Käsper neli näidendit ENSV Kultuuriministeeriumi korraldatud võistlusele, kus kõik tema tööd pääsesid teise vooru. Eriti silma paistis "Doktor Stockmanni variant", mis esialgu pälvis žürii tunnustuse ja oli II preemia vääriline. Ent poliitilised jõud sekkusid, ja kuigi näidendit ei premeeritud, leidis see tee lavale tänu äramärkimisele, mis justkui jäi ministri radarilt välja. Ingo Normeti lavastusel 1983. aastal oli see lugu piisavalt julge, et pärast kahte etendust KGB tähelepanu äratada ja edasine mängimine keelati.

Raamatust leiad ka teisi Käsperi tekste, mis seni on jäänud avalikkuse eest varjule. Näiteks "Otsin tööd prostituudina", mis jõudis lavale 1993. aastal Eesti Draamateatris Evald Hermaküla käe all, näitab autorit kui teravat ja piire kompavat kirjanikku.

Kas soovid sukelduda ajalukku ja kogeda, kuidas kunst võib olla vastupanu akt? Kalle Käsperi teos "Doktor Stockmanni variant. Lava- ja filmitekste" ei ole lihtsalt raamat – see on ajarännak ja mõtisklus vabadusest, kunstist ja julgusest seista vastu tsensuurile. Avasta see unikaalne kultuuripärand ja lase end kaasa haarata Käsperi sõnade jõust.