Kas teadsite, et Johann Wilhelm Krause ei ole ainult üks Eesti ajaloo märkimisväärsemaid arhitekte, vaid ka mees, kes aitas kujundada Tartu ülikooli – üht Euroopa ja Ameerika esimest uue ajastu ülikoolikompleksi? Juhan Maiste sulest pärinev "Johann Wilhelm Krause. Ülikool Emajõe Ateenas. Kataloog 4" on austusavaldus sellele erakordsele loojale, kelle töö on jätnud sügava jälje nii meie rahvuskultuuri kui ka rahvusvahelisele arhitektuuripärandile.
See raamat on neljas ja viimane osa sarjast, mis on pühendatud Krause pärandile. Selle sarja idee on küpsenud juba aastakümneid ja selle koostamisse on panustanud enam kui kakskümmend autorit. Krause loominguline pärand Tartu ülikooli näol on kui valguse värav, mis on tõstnud Tartu linna mainet ja mõjutanud arhitektuuri arengut laiemalt. Krause tööd iseloomustavad nii tema erakordne eruditsioon kui ka intuitiivne lähenemine, mis võimaldas tal luua midagi täiesti uut ja erakordset.
Raamat toob teieni Krause seni suuresti avaldamata arhitektuurijoonised, mis hõlmavad Tartu ülikooli peahoone, maneeži, botaanikaaia ja Tartusse kavandatud kiriku kavandeid. Lisaks on raamatusse koondatud Krause tööde praeguste uurijate kommentaarid ja teoreetilised käsitlused, mis pakuvad sügavat mõtisklust tema loomingu üle. Need tekstid ei lõpeta mitte ainult sarja, vaid avavad ka uusi perspektiive ülikoolimaastiku uurimiseks tulevikus.
Kui olete oodanud kannatlikult kogu Krause loomingu avaldamist, siis see raamat on teie jaoks. See on kummardus mehele, kes on Tartu linna ja selle ülikooli arhitektuurilise ilme kujundamisel jätnud hindamatu jälje. Krause töö on nagu monument, mis peegeldab ühe põlvkonna püüdlusi ja filosoofilist sügavust, mis köidab meid esteetilise täiuslikkusega veel tänapäevalgi. Johann Wilhelm Krause panus Tartu ja laiemalt arhitektuuriajalukku on monumentaalne ja väärib igati tähistamist.