Joseph Conradi romaan "Juhus" ilmus esmakordselt inglise keeles järjejutuna nii Inglismaal kui ka Ameerikas, ning raamatuna avaldati see 1914. aastal. See teos tõi Conradile suurema tuntuse ja rahalise edu kui ükski tema varasem kriitikute poolt kõrgelt hinnatud teos. "Juhus" on Conradi loomingus eriline mitmel põhjusel, sealhulgas peategelaseks oleva naise, Flora de Barrali, tõttu. Flora jääb maailmas üksi ja kaitsetuks, kui tema isa mõistetakse süüdi pangapettuses ja saadetakse sunnitööle. Flora katsed leida oma koht elus tunduvad määratud luhtumisele, ning lugeja näeb algul vaid tema meeleheidet.
Romaani jutustab Marlow, kes on ka mitme teise Conradi tippteose, nagu "Pimeduse süda" ja "Lord Jim", jutustaja. Marlow hakkab lugu kildudest kokku panema, nii et loo tegelaste, noore Powelli ja kapten Anthony, tähtsus selgub alles hiljem. Marlow suudab oma väidetavalt erapooletu jutustaja rollis mõista ja aidata Florat sügavamalt kui keegi teine tegelastest.
Kuigi "Juhus" ei ole nii tuntud kui Conradi teised teosed, on sellel oma vaieldamatu väärtus ja võlu. Conrad kasutab meisterlikult mitme kirjandusžanri elemente, tuues esile inimtunnete ja -suhete sügavuse ja nüansirikkuse.
Joseph Conrad (1857–1924), sünninimega Józef Teodor Konrad Nałęcz Korzeniowski, on üks 20. sajandi olulisemaid inglise kirjanikke. Kuigi ta oli pärit Poolast, hakkas ta kirjutama inglise keeles, mille ta omandas Briti kaubalaevastikus merd sõites ja inglise kirjandust lugedes. Tema tuntumad teosed, nagu "Pimeduse süda", "Lord Jim" ja "Salakuulaja", on eesti lugejale juba kättesaadavad. Conradi romaanide keskseks teemaks on inimese moraalne üksildus ja võimetus oma saatust muuta või saavutada lähedust teiste omasugustega. Tema meisterlik sõnaosavus ja erakordne võime avada inimhinge kõige sügavamaid saladusi teevad ta oluliseks ja lähedaseks ka tänapäeva lugejale.
Aet Varik, kes on tõlkinud "Juhuse" eesti keelde, on tegutsenud tõlkijana peaaegu 30 aastat. Ta on eestindanud mitmeid tuntud autoreid, sealhulgas Paul Scotti, D. H. Lawrence’i, Salman Rushdie ja Kazuo Ishiguro loomingut. Varik on pälvinud mitmeid auhindu, sealhulgas Loomingu Raamatukogu tõlkeauhinna D. F. Wallace’i novellikogu "Teatavate piiride poorsusest" tõlke eest aastal 2020.
Kui sa otsid sügavat ja nüansirikast lugemiselamust, mis avab inimhinge saladusi, siis Joseph Conradi "Juhus" on kindlasti raamat, mida tasub lugeda.