Victor Hugo "Jumalaema kirik Pariisis" on ajatu meistriteos, mis kätkeb endas Pariisi kuulsat katedraali ja selle mõjusid erinevate tegelaste eludele. Kui astud selle romaani lehekülgedele, leiad end keset keerulisi saatuseid, mis on tihedalt seotud Jumalaema kirikuga.
Kujutle end 15. sajandi Pariisis, kus kiriku hämarates tornides peitub salapärane sõna, mille tähendus on ajas kaduma läinud. See sõna, "SAATUS", on justkui ettekuulutus, mis mõjutab kõiki, kes kirikuga kokku puutuvad. 2019. aasta tulekahju, mis katedraali laastas, tõi taas esile selle hoone hapra olemuse ja ajatu mõju.
Romaani keskmes on Quasimodo, kiriku kellamees, kelle välimus on küll inetu, kuid kelle südames peitub tõeline inimlikkus. Tema kasuvanemad on ülemdiakon Frollo ja kirik ise, mis sümboliseerib tema keerulist sidet saatusega. Quasimodo armastus kauni mustlasneiu Esmeralda vastu on liigutav ja traagiline, kuna Esmeralda on määratud olema teiste tegelaste soovide ja iha objektiks.
Esmeralda elu on täis paradokse – tema ilu toob talle nii armastust kui ka õnnetust. Ta päästab Gringoire'i, abielludes temaga, kuid tõmbab enda poole ka Frollo, kelle kiriklikud tõotused purunevad tema nägemise hetkel. Quasimodo, keda Esmeralda halastab ja aitab, on ainus, kes suudab tõeliselt armastada, näidates üles inimlikkust, mida teised tegelased ei suuda.
"Jumalaema kirik Pariisis" on Hugo ood arhitektuurile ja inimloomuse keerukusele. See kutsub sind avastama, kuidas ajalugu, armastus ja saatus põimuvad ühes maailma kuulsaimas katedraalis. Lase end viia selle loo sügavustesse, kus iga tegelane ja sündmus on osa suuremast, ajatusest mosaiigist.