Kas olete kunagi mõelnud, kuidas meie esivanemate rändelood mõjutavad meid tänapäeval? Pjotr Aleškovski teos "Kala. Ühe rände lugu" viib teid sügavale ühe naise, Vera, elukäiku, kelle elu on kui peegeldus ajaloo keerdkäikudest ja inimlikust kannatusest. Vera, kes on saanud oma kogukonnas halvustava hüüdnime "Kala", on tegelikult soe ja kaastundlik inimene, kes töötab medõena, kuid kelle kutsumuseks on saanud surijate abistamine nende viimastel hetkedel.
Selle raamatu lehekülgedel rändate koos eestlastega, kes asusid elama Venemaale tsaari valitsemisajal, ja jälgite, kuidas Vera elu põimub teiste tegelaste, nagu Mark Grigorjevitši omaga, kelle muusikukarjäär viib ta Itaaliasse. Vera lugu on täis traagikat – vägistamist, vägivaldset suhet, poja kaotust ja reetmist lähedaste poolt. Siiski leidub tema teekonnal ka helgeid hetki ja lahkeid inimesi, eriti kui ta satub Tveri oblastis asuvasse Nurmekundesse, mis on ajalooline eestlaste asundus.
Autor Pjotr Aleškovski, sündinud 1957. aastal, on ajaloolase haridusega ja on töötanud arheoloogina Kesk-Aasias ning ajaloomälestiste konserveerijana Põhja-Venemaal. Kirjandusega hakkas ta tõsisemalt tegelema 1990ndate keskel, olles tänaseks avaldanud mitmeid proosakogumikke ja romaane. "Kala. Ühe rände lugu" on pälvinud tunnustust, jõudes 2006. aastal Vene Bookeri auhinna lühinimekirja. Aleškovski on lisaks kirjanikukarjäärile tuntud ka kui ajakirjanik ning tele- ja raadiosaatejuht.
See raamat ei ole lihtsalt ajalooline tagasivaade või põnevusromaan, vaid sügavalt inimlik lugu, mis uurib, kuidas meie minevik ja päritolu mõjutavad meie olevikku ja tulevikku. "Kala. Ühe rände lugu" on teos, mis kõnetab igaüht, kes on kunagi tundnud end eksinuna või otsinud oma kohta maailmas.