Kui armastad ajaloolisi romaane, mis viivad sind kaugesse minevikku ja kutsuvad kaasa mõtlema tänapäeva ühiskondlikele teemadele, siis Undinė Radzevičiūtė teos "Kalad ja draakonid" võib olla just see, mida otsid. See põnev lugu rändab läbi aegade ja kultuuride, tuues esile jesuiitide misjonäre 18. sajandi Hiinas ning kujutades ühe omapärase perekonna elu kaasaegses Euroopa metropolis, mis võib olla Leedu või Poola.
Raamat heidab valgust Euroopa püüdlustele muuta maailm, eriti Hiina, enda näo järgi, samal ajal kui Vana Maailm seisab nendele ambitsioonidele vastu. Teos käsitleb kultuuridevahelisi kontakte, võõraste maade ligitõmbavust ja allutamise iha, kuid samas ka hirmu ja arusaamatust võõra ees. Radzevičiūtė kasutab keelt oskuslikult, luues võõrituse efekti ja kujutades dialooge nagu teravad pingpongimängud, täis möödalaske ja tabamusi.
Leedu kirjandusmaastikul silmapaistev autor Undinė Radzevičiūtė (sündinud 1967) on Vilniuse Kunstiülikooli vilistlane ja on pikalt töötanud reklaaminduses. Tema esikromaan ilmus 2003. aastal ning "Kalad ja draakonid" on tema neljas romaan, mis on pälvinud tunnustust nii kodumaal – Leedu aasta raamat 2013 – kui ka rahvusvahelisel areenil, võites Euroopa Liidu kirjandusauhinna 2015. aastal. Eesti lugejatele võib autor olla tuttav jutukoguga "Ei mingit Baden-Badenit", mis ilmus 2014. aastal.
Kui oled huvitatud sügavatest ajaloolistest teemadest, kultuuridevahelisest suhtlusest ja inimloomuse keerukusest, siis "Kalad ja draakonid" on raamat, mis võib sind köita tundideks. See on teos, mis ei jäta sind ükskõikseks ja kutsub sind kaasa mõtlema, kuidas minevik kujundab meie tänapäeva ja tulevikku.