Kas olete kunagi mõelnud, milline võis olla elu Eestis enne teise maailmasõja tuulte pöörlemist? Anu Jänese teos "Kaugel tuikab tähesilm" viib teid tagasi aastasse 1937, kus noor talutüdruk Saale astub julge sammu oma kodukülast Tartu linnakärina keskele, et alustada õpinguid tütarlaste gümnaasiumis.
Tartu, tuntud ka kui Taaralinn, avab Saalele uue maailma, kus haridus, sõprus ja esimesed armumised põimuvad ajaloolise taustaga, mis on täis muutusi ja väljakutseid. Saale, kes on harjunud maalähedase eluga, leiab end keset kultuuride sulatusahju, kus teeõhtud ja väitlused poistega naabergümnaasiumist ning omaloomingulised tantsutunnid annavad igapäevaelule värvi ja särtsu.
Kuid see pole lihtsalt üks koolilugu. Saale kohtub Ruubeniga, Pallase kunstikooli õpilasega, kelle erinev mõttemaailm ja palve poseerida maalimiseks toovad Saale ellu uue dimensiooni. Nende kohtumised sütitavad sügavaid arutelusid elu, surma ja inimlikkuse üle, mis on omased igale noorele, kes otsib oma kohta maailmas.
Anu Jänes, sündinud 1948. aastal Jõgevamaal Laiuse kihelkonnas, on oma teadmised ja kogemused omandanud Tartu Ülikoolis, kus ta õppis ajakirjandust. Tema varasem looming, sealhulgas 1950. aastatel toimuv romaan "Õuekummelist kaduvikku" ja luulekogu "Kord olen sirelisuru", on samuti lugejate südameid võitnud. "Kaugel tuikab tähesilm" on inspireeritud autori ema kooliaegsetest mälestustest ning see on lugu, mis ei jäta kedagi külmaks.
Kui teid huvitab ajalugu, kultuur ja nooruslikud unistused, mis on kokku põimitud ühe noore naise isikliku arengulooga, siis "Kaugel tuikab tähesilm" on teie jaoks. See on lugu, mis toob esile inimlikkuse, armastuse ja lootuse ajal, mil maailm oli äärel suurte muutuste ees.