Kui oled kunagi imetlenud Eesti keskaegseid kirikuid ja nende arhitektuurilist ilu, siis Anu Mändi teos "Keskaegsed altarid ja retaablid. Eesti kirikute sisustus IV" viib sind sügavamale nende pühakodade südamesse – altarite ja retaablide maailma. See raamat avab ukse seni varjus olnud ajaloo- ja kunstipärandile, pakkudes põhjalikku ülevaadet altareid ehtinud kunstiteostest ja nende loomise tagamaadest.
Raamatu lehekülgedel rändad läbi sajandite, avastades, kuidas ja miks kasvas kõrvalaltarite arv, kes olid nende rajajad ja millistele kohtadele nad oma pühendumuse märke jätsid. Anu Mänd, kes on tuntud oma põhjaliku uurimistöö poolest, analüüsib altariretaablite – nikerdatud ja maalitud kunstiteoste – sümboolikat ja pildikeelt, mis kujutasid pühakute legende ning kandsid edasi nii emotsioone kui ka moraalseid õppetunde.
Kui sind huvitab, milliseid sõnumeid edastasid need kunstiteosed ja kuidas mõjutasid välismaalt tellitud teosed Eesti kunstiloomingut, siis see raamat on just sinule. Samuti saad teada, mis saatus tabas keskaegseid altareid reformatsiooni tuultes.
Anu Mänd, kes on Tallinna Ülikooli vanemteadur ja ajaloo, arheoloogia ning kunstiajaloo keskuse juhataja, on tuntud oma erakordse panuse poolest Eesti keskaegse visuaalkultuuri uurimisel. Tema raamat on illustreeritud rikkalikult, pakkudes nii visuaalset naudingut kui ka harivat sisu.
Raamat on osa Muinsuskaitseameti sarjast "Eesti kirikute sisustus" ja selle väljaandmist on toetanud programm "Pühakodade säilitamine ja areng 2014–2018". Kui oled huvitatud Eesti keskaegsest kunstist ja ajaloost, siis see teos on kahtlemata väärt lisandus sinu raamaturiiulile.