Kas olete kunagi mõelnud, kuidas kunstiteosed peegeldavad ajalugu ja kultuuri? "Kunstiteaduslikke Uurimusi" on ajakiri, mis pakub põhjalikku pilguheitu erinevate kunstiajaloo aspektide uurimisele. 2019. aasta 28. köide, mis koosneb kahest osast, on tõeline maiuspala kõigile kunstihuvilistele.
Alustades Altti Kuusamo analüüsiga Jacopo Pontormo "Joosep Egiptuses" maalist, avaneb teile uks Itaalia varamanerismi maailma. Kuusamo toob esile maali peidetud sümbolid ja pakub välja uusi tõlgendusvõimalusi, mis on varem tähelepanuta jäänud. See artikkel kutsub teid üles vaatama kaugemale ilmselgest ning sukelduma sügavamale kunstniku peenelt joonistatud stseenide ja tegelaste psühholoogiasse.
Kai Stahl võtab vaatluse alla Juuditi kujutamise Eesti kunstnike Anton Starkopfi ja August Roosilehe loomingus. Ta toob välja, kuidas need teosed kajastavad omaaegseid soolisi diskursusi ning kuidas Juudit on ikonograafiliselt põimunud Salome ja Medusa kujudega. Stahli feministlik lähenemine annab teile uue perspektiivi nende kunstiteoste tõlgendamiseks.
Johannes Saar vaatleb Konrad Mägi elulooromaani läbi postkolonialismi prisma. Ta analüüsib, kuidas Mägi kujutamine romaanis vastab koloniaalse subjekti teoreetilisele kirjeldusele ning kuidas see võib kajastada Ida-Euroopa kolonialismikogemust ja Eesti kultuuri enesekirjeldust.
Liis Kibuspuu artikkel keskendub Siim-Tanel Annuse tegevuskunstile ja selle mõjule kultuurimälus. Ta uurib, kuidas Annuse "Läbimised" performance on aja jooksul tähendust omandanud ning kuidas selle mõju on kasvanud kaugemale algsest sündmusest.
Ants Heina uurimus viib teid tagasi 18. sajandisse, kus ta avab Eesti talupoegade kujutamise kunstis. Ta toob esile, kuidas enamasti võõramaalaste loodud teosed annavad meile väärtuslikku teavet tolleaegse Eesti kohta.
Lisaks sisaldab ajakirja köide Reinhold Martini artiklit, mis keskendub arhitektuuriajaloo uurimisele ning viienda Euroopa arhitektuuriajaloo võrgustiku (EAHN) kohtumisele Tallinnas, mille on tõlkinud Andres Kurg.
Kui olete kunstiajaloo entusiast või lihtsalt uudishimulik, siis "Kunstiteaduslikke Uurimusi" 2019. aasta köide on teie jaoks kohustuslik lugemismaterjal. Avastage kunstiteoste sügavamad tähendused ja nautige rikkalikku ajaloolist konteksti, mida need pakuvad.