LR 12–13/2024 Sophokles. Antigone

LR 12–13/2024 Sophokles. Antigone

Autor: Sophokles

Kirjastus: KULTUURILEHT

Kategooria: Näitekirjandus
2024 aasta

Hindad

Rahva Raamat
8.00€
Osta
"Antigone" on Sophoklese kirjutatud ajatu meistriteos, mis on püsinud ühe kõige mõjukama antiiktragöödiana läbi aegade. Teos rullub lahti traagiliste sündmuste ahelana, kus võimu nimel üksteist tapnud vendade – Eteoklese ja Polyneikese – saatused põimuvad Kreoni, uue valitseja, karmide käskudega. Kreon otsustab, et Eteokles saab kangelase matuse, samas kui Polyneikese keha jäetakse matmata, austuseta. Antigone, nende õde, seab end vastu Kreoni käsule, otsustades maetud vennaarmastuse nimel seista kirjutamata seaduste ja sügavate tundmuste eest. See valik viib paratamatult südantlõhestava konfliktini, kus võim ja patriootlikud seadused põrkuvad kokku inimlikkuse ja perekondlike sidemetega, tuues kaasa hävingu mõlemale poolele.

Alates 18. sajandi teisest poolest on "Antigone" saavutanud tohutu populaarsuse, olles üks enim loetud, tõlgitud ja lavastatud teoseid kogu Antiik-Kreeka kirjanduspärandis. Eesti teatrite laval on see lugu leidnud korduvat kajastamist, kuid nüüd, 27. aprillil 2024, toob Vanemuise teater esmakordselt publiku ette Priit Strandbergi lavastuse, mis põhineb otsetõlkel vanakreeka keelest. Tõlkele lisab väärtust Anne Lille põhjalikud kommentaarid, mis aitavad mõista teksti sügavamaid kihte.

Raamatu lõpuosas ootab lugejat kaasahaarav saatesõna, mis heidab valgust Sophoklese elule ja loomingu tagamaadele ning pakub ülevaadet antiikteatri ajaloost ja mütoloogiast. See on asendamatu teos nii kirjandushuvilistele kui ka neile, kes soovivad süvitsi mõista üht kõige olulisemat näidendit inimkonna kultuuriloos.