Kas otsite põnevat lugemist, mis viib teid ajas tagasi ja avab Soome ajaloo keerdkäike? Jari Järvelä teos "Kahele poole koske" on just see, mida vajate. See romaan viib teid Lääne-Soome väikelinna, kus elavad Aino ja Sofia – kaks naist, kes on kasvanud üles jõe eri kallastel. Nende perekonnad olid kodanikesõjas vastasleerides: üks toetas punaseid, teine valgeid. Aeg on küll edasi liikunud, kuid sõja armid on jätnud linna sügavalt kaheks jagatuks, just nagu jõgi, mis linna läbib.
Aino ja Sofia lugu on lugu, mis kõneleb sügavatest emotsioonidest ja ajaloo varjudest, mis kummitavad isegi aastakümneid hiljem. Nende lapselaps, väike poiss, on aga sümboliks lootusele, sillaks, mis ühendab mõlemat kallast ja perekonna erinevaid ajaloolisi vaateid.
Jari Järvelä, kes on üks Soome nüüdiskirjanduse silmapaistvamaid kirjanikke, on oma romaanis "Kahele poole koske" põiminud isiklikke mälestusi ja ajaloolist tausta. Autori suvepäevad vanaemade juures on andnud rikkaliku materjali, millest ammutada, luues nii kaasahaarava kui ka sügavalt inimliku loo. Järvelä kirjutab empaatia ja huumoriga, tuues esile nii sõja traagilisust kui ka 1970. aastate Soome elu tragikoomilisi hetki.
Raamatu järelsõnas annab tõlkija Kadri Jaanits ülevaate Jari Järvelä mitmekülgsest loomingust ja pakub lisateavet romaanis käsitletud ajalooliste sündmuste kohta. See lisab teosele väärtuslikku konteksti ja aitab lugejal sügavamalt mõista selle ajastu Soome ühiskonda.
"Kahele poole koske" on romaan, mis ei jäta teid külmaks. See on lugu, mis räägib ajaloost, inimhingedest ja sellest, kuidas minevik kujundab meie olevikku. Kui armastate ajaloolisi romaane, mis on kirjutatud südame ja tarkusega, siis on Jari Järvelä teos teie jaoks ideaalne valik.