Raamat „Maalt ja mere tagant. Kirjatöid aastatest 1982–2022“ on Õnne Kepi põhjalik ülevaade eesti luule arengutest ja muutustest. See teos keskendub peamiselt eesti luule radadele aastatel 1860–1940 ning pagulasluule arengule ajavahemikus 1945–1994. Lisaks leidub raamatus ka hilisema aja luuleloomingut ja täiesti uusi luulekajastusi.
Raamat koosneb 63 kirjutisest, millest 43 on artiklid, 6 ülevaated ja 14 arvustused. 61 kirjutist on varem avaldatud, kuid kaks artiklit on täiesti uued: „Mere-metafoori tähendusi ja tähiseid eesti luules“ ning „Maastikud ja aiad. Uuenev maastikukujutus XX sajandi alguse eesti luules“. Need artiklid on valminud aastatepikkuse uurimistöö tulemusena ja on nüüd lõpuks vormistatud kirjatükkideks.
Teos on jaotatud seitsmeks osaks, mille pealkirjad viitavad TAIME „eluloole“. Autor on kujutlenud ennast loodusesse, alustades elu alguse juurdumisest ja jõudes keskkonda võrsumiseni, läbides eneseteostuse mitmeid etappe kuni suure õitsemiseni. Kuigi raamat ei keskendu ainult loodusluulele, on loodus siiski läbiv teema, mis ühendab teose erinevaid osi ja näitab otsest kujundilist suhet maailmaga.
„Maalt ja mere tagant“ on hindamatu allikas kõigile, kes soovivad süvitsi mõista eesti luule arengut ja selle seotust loodusega. Õnne Kepi põhjalik uurimistöö ja kirglik pühendumus teevad sellest teosest väärtusliku lugemise nii luulehuvilistele kui ka kirjandusteadlastele.