Kui oled malehuviline ja soovid sukelduda Eesti maleelu põnevatesse aastatesse, siis "MALE EESTIS 1984-1991" on teos, mis viib sind ajas tagasi. Autorid Ülar Lauk, Merike Rõtova ja Kristjan Sander on kokku pannud raamatu, mis on omamoodi ajakapsel, avades ukse Eesti maleelu kuldaastatesse, mil male oli meie kultuuriruumis erakordselt armastatud ja hinnatud.
Raamat on loomulik jätk neljale varasemale köitele, mis dokumenteerisid Eesti male ajalugu alates aastast 1883 kuni 1983. Pärast viimase köite ilmumist 1986. aastal jäi sarja jätkumine mõneks ajaks seisma, kuid nüüd on see lünk täidetud. "MALE EESTIS 1984-1991" toob esile aastad, mis olid täis kirglikke partiihetki ja malemängu suurkujude tähelendu. Need olid aastad, mil Eesti rahvas laulis end vabadusse ja male oli selle kultuurilise liikumise südames.
Raamatus on eriline tähelepanu pööratud kahele Eesti male suurmeistrile – Jaan Ehlvestile ja Lembit Ollile, kelle tähelend sel perioodil oli märkimisväärne. Samuti ei puudu meenutused malelegend Paul Kerese pärandist, mis elustas malemaastikku ja inspireeris paljusid. Raamatust leiad põnevad kirjeldused nii meeste kui naiste rahvusvahelistest turniiridest, samuti emotsionaalsed meenutused Eesti ja Läti maletajate vahelistest sajalauamatšidest.
Teos lõpetab oma ülevaate hetkel, mil kolm Balti riiki taasühinesid FIDE liikmeskonnaga 1991. aasta detsembris, märgistades uue peatüki algust Eesti maleelus. Kuid üks asi on jäänud muutumatuks – see on armastus malemängu vastu. Kui tunned, et male on sinu kirg, siis see raamat on just sinule mõeldud, et avastada ja mõista, kuidas male on kujundanud Eesti kultuuri ja ajalugu.