Jan Assmann (sündinud 1938) on üks tänapäeva silmapaistvamaid egüptolooge ja kultuurimälu uurijaid. Ta töötas Heidelbergi ülikooli egüptoloogia professorina aastatel 1976-2003 ning 2005. aastal valiti ta Konstanzi ülikooli religiooniajaloo ja üldise kultuuriteaduse auprofessoriks. Assmanni ulatuslik looming hõlmab ligi viitkümmend monograafiat, sama palju toimetatud koguteoseid ja umbes 500 teadusartiklit, mis jagunevad peamiselt kolme valdkonna vahel: egüptoloogia, religiooniajalugu ja kultuurimälu uuringud.
Tema 2003. aastal ilmunud raamat "Moosese eristus ehk monoteismi hind" käsitleb inimkonna ajaloo pöördepunkti, kus hakati eristama tõelist ja väärusku, õiget ainujumalat ja ebajumalaid. Seda pööret nimetab Assmann "Moosese eristuseks" ja peab seda monoteismi sünni eelduseks. Assmann toob esile, et "Moosese eristus" tähistab ka religioonimeediumi muutust: üleminekut rituaalilt tekstile, kultusreligiooni asendumist raamatureligiooniga.
Raamat on mõtteline järg Assmanni 1997. aastal ilmunud ja suurt poleemikat tekitanud teosele "Egiptlane Mooses" (eesti keeles 2017). "Moosese eristus ehk monoteismi hind" pakub süvitsi minevat analüüsi ja on oluline lugemine kõigile, kes on huvitatud religiooniajaloost ja kultuurimälu uuringutest.