Toomas Pauli raamat "Paradokside paraad" on sügavalt mõtlemapanev teos, mis kutsub teid avastama Eesti ajaloo keerulisi kihte läbi autori terava pilgu. Toomas Paul, sündinud 29. oktoobril 1939, on tuntud oma võime poolest siduda ajaloolised sündmused ja filosoofilised mõtisklused, pakkudes lugejale uusi vaatenurki ja sügavaid arusaamu.
Raamatu kirjutamise ajendiks oli "laulev revolutsioon", mis äratas Eesti rahvas lootuse vaimsele taassünnile ja iseseisvuse taastamisele. See oli aeg, mil kirikupühade avalik tähistamine muutus taas võimalikuks. Toomas Pauli esimene avalik mõtisklus ilmus 24. detsembril 1989 ajalehes Rahva Hääl, toonases Eestimaa Kommunistliku Partei häälekandjas. See artikkel käsitles jõuluõhtu, piibli ja kiriku teemasid, tuues esile paradokside olemuse – iroonia ja tõe põimumise.
Märtsis 1990, ajal mil Eesti polnud veel täielikult vabanenud Nõukogude okupatsioonist, kuid oli astunud esimesi samme iseseisvuse taastamise suunas, avaldas Paul Päevalehes kirjutise eestlastest ja ristiusust. Need kirjutised peegeldavad autori sügavat arusaama Eesti rahva identiteedist ja usulisest pärandist.
Raamatu kaanekujunduses on kasutatud Kristian Pikneri fotot, mis lisab teosele visuaalset sügavust ja tähendusrikkust. "Paradokside paraad" on teos, mis kutsub teid süvenema Eesti ajaloo ja kultuuri keerukatesse paradoksidesse, pakkudes samal ajal võimalust mõtiskleda omaenda vaimse teekonna üle.