Kas olete kunagi mõelnud, milline oli elu Nõukogude Liidu varjukülgedel, kus tsensuur ja propaganda valitsesid iga päeva? "Solženitsõn. Elu ja eetos" on Erkki Vettenniemi sulest pärinev teos, mis viib teid sügavale Aleksandr Solženitsõni keerulisse maailma, kus ta muutus noore nõukogude toetajast üheks kõige mõjukamaks dissidendiks ja teisitimõtlejaks.
Solženitsõn, kes sündis 1918. aastal ja suri 2008. aastal, on tuntud kui mees, kes paljastas GULAGi vangilaagrite julmused oma kirjutistes. Tema teekond kirjanikuna oli täis dramaatilisi pöördeid - alates repressioonide ohvrist kuni sundemigrandini. Kui ta 1994. aastal kodumaale tagasi pöördus, ei leidnud ta mitte rahu ja vaikust, vaid uut sorti segadust, mida ta ei väsinud kritiseerimast kuni oma elupäevade lõpuni.
Vettenniemi raamat, mis ilmus esmakordselt 2015. aastal, ei ole lihtsalt biograafia. See on uurimuslik teos, mis toob päevavalgele uued faktid, tuginedes äsja avatud arhiividele, sealhulgas KGB ja poliitbüroo dokumentidele, mis valgustavad intriige, mis tiirlesid selle kuulsa kirjaniku ümber. Raamatus on erilist tähelepanu pööratud ka Solženitsõni sidemetele Eestiga ja eestlastega, mis lisab teosele kohalikku kõlapinda.
Kui teid huvitab ajalugu, kirjandus või lihtsalt inimlik vastupanu repressioonidele, siis "Solženitsõn. Elu ja eetos" on teos, mis peaks kuuluma teie lugemisnimekirja. See ei ole ainult lugu ühest mehest, vaid lugu vabadusest, vastupidavusest ja tõe otsingust. Erkki Vettenniemi detailirohke ja kaasahaarav kirjutis avab ukse minevikku, mis on sama aktuaalne ka tänapäeval.