Tähtede ja hirmu taustal. Näitlejanna mälestused

Tähtede ja hirmu taustal. Näitlejanna mälestused

Autor: Tamara Petkevich

Kirjastus: VARRAK

Kategooria: Ajalooline romaan
2024 aasta

Hindad

Rahva Raamat
32.50€
Osta
Kasvades üles aristokraatlikus, kuid kommunismiideele pühendunud perekonnas, satub Tamara Petkevich juba noorena stalinliku ajastu karmide realiteetidega silmitsi. Ta kaotab isa, ema ja õe ning 22-aastaselt arreteeritakse ja saadetakse Siberisse. Seal, Siberi laagris, leiab see noor ja erakordselt kaunis naine lohutust teatrist ning viimastel vangistusaastatel saab temast laagri teatritrupi näitleja.

Tamara vanglasaatus viib ta kokku erinevate rahvuste esindajatega, sealhulgas poolakate, juutide, tšehhide ja ka ühe eestlasega. Vaatamata arvukatele raskustele, mis tavaliselt murravad inimesi ja muudavad nad kibestunuks, säilitab Tamara alati oma väärikuse ja inimliku veetluse. Kõigi pettumuste, reetmiste ja kaotuste kiuste jääb ta alati siiraks ja avameelseks.

Tamara Petkevitši (1920–2017) haarav dokumentaalromaan "Tähtede ja hirmu taustal. Näitlejanna mälestused" pakub karmi ülevaate vene rahva elust aastatel 1920–1950. Raamat on ühtaegu muserdavalt julm ja samas ka helge, peegeldades autori hingelist avatust ja siirust. Kuigi käsikiri valmis juba 1970. aastatel, avaldati see Venemaal esmakordselt alles 1993. aastal. Teos on tõlgitud saksa, inglise, hispaania ja poola keelde ning 1988. aastal pälvis Petkevitš Poola riigilt Rüütliristi teenete ordeni.

See raamat on väärtuslik lugemine kõigile, kes soovivad mõista stalinistliku ajastu julmust ja inimlikkuse säilitamise jõudu. Tamara Petkevichi mälestused on mitte ainult ajalooline dokument, vaid ka inspireeriv lugu inimvaimu vastupidavusest ja väärikusest.