Avasta ajaloo sügavusi ja kultuuripärandi rikkust "Tuna 3/2023" eriväljaandes, mis tähistab ajakirja sajandat numbrit. See väljaanne pakub Sulle ainulaadset võimalust heita pilk ajakirja algusaegadesse, tähistades samal ajal selle olulist verstaposti ka fotode kaudu.
Eero Epneri kirjutatud essee toob esile 1940. aastate Eesti kunstis kujutatud sõjast räsitud Tartu, avades uusi perspektiive ja mõtteid selle ajastu loomingule. Tarmo Kulmari artikkel viib Sind inkade religiooni südamesse, uurides mõiste "huaca" tähendust ja selle olulisust inkade kultuuris.
Mati Lauri uurimus heidab valgust 18. sajandi Eesti talurahva suhtumisele abielueelsetesse seksuaalsuhetesse, põhinedes kohtumaterjalidel. Peeter Kaasik aga avab naiste rolli Teise maailmasõja järgses metsavendluses, andes ülevaate nende panusest ja kohast ajaloos.
Kaarel Vanamölder, Kadri Tüür ja Kati Lindström suunavad Sind nõukogude sõjaväe suletud tsoonide argipäeva, kus põimuvad sõjaväelaste, piirivalvurite ja kohalike elanike lood. Hiljar Tammela toob esile eestikeelse teatelehe, mis oli oluline juhend 1944. aastal Rootsi jõudnud paadipõgenikele, ja Anu Kannike vaatleb Eesti NSV nomenklatuuri pidumenüüsid, mis pakuvad pilguheitu tolleaegse eliidi söögilauale.
Tiina Ann Kirss jagab 1944. aastal Rootsi pagenud kunstiajaloolase Armin Tuulse kirju, mis on suunatud tema abikaasale põgenikelaagris, avades isikliku ja inimliku vaate sõjaajal toimunud põgenemisele. Marek Tamm ja Zoltán Boldizsár Simon arutlevad ajaloofilosoofia rubriigis vajaduse üle uue ajaloofilosoofia järele, mis hõlmaks ka inimkonnast kaugemat maailma.
Lisaks leiad arvustuste rubriigist ülevaate Gustav Ränga päevikutest aastatest 1939–1943 ja Jaak Kangilaski mälestusteraamatust "Minu elud". Samuti tutvustatakse teoseid, mis kandideerisid Eesti ajalookirjanduse aastapreemiale, andes Sulle võimaluse avastada viimase aasta silmapaistvamaid ajalooalaseid teoseid.
"Sinu" huvi ajaloo ja kultuuripärandi vastu saab "Tuna 3/2023" lehekülgedel uut toitu, pakkudes Sulle rikkalikku lugemiselamust ja teadmiste avardumist.