Kas olete kunagi mõelnud, kuidas oleks elada ajal, mil teie elu võib üleöö pöörata pea peale? Einar Ellermaa teos "Ülestõus" viib teid ajas tagasi 1980ndate Eestisse, mil riiki valitses Nõukogude režiim, ja jutustab ühe pere uskumatu loo, kes seisab silmitsi sunnitud lahkumisega oma kodumaalt.
Raamatu keskmes on Rein Mets, tavaline Nõukogude Liidu kodanik, kes koos oma abikaasa Ene ja viie lapsega astub 18. veebruaril 1988 Lasnamäel, Ümera tänav 11 ees takso peale. Nende sihtkoht ei ole tavapärane puhkusereis, vaid hoopis Moskva – Nõukogude Liidu süda. Sel ajal ei tundunud selline sõit midagi erakordset, kuid Metsa pere puhul oli olukord teistsugune.
KGB, tolleaegne kõiki peljatud julgeolekuteenistus, oli andnud Metsa perele käsu riigist lahkuda, mis oli tol ajal haruldane sündmus. Veelgi enam, nad pidid lahkuma nelja ööpäeva jooksul, mis tekitas olukorra, kus tuli kiiresti tegutseda. Riigipiirid olid suletud ja viisade saamine võis võtta kuid, seega oli nende olukord pehmelt öeldes keeruline.
Rein Mets meenutab: "Mida me seal autos mõtlesime ja rääkisime? Hästi ei mäleta. No mida võivad mõelda kaks kodust ja kodumaalt, ehkki okupeeritud kodumaalt pagendatud noort inimest, kellel on viis last? Küllap me mõtlesime sellest, mis meist saab."
Miks just Metsa pere pidi oma kodust lahkuma ja millised sündmused viisid selleni, avaneb Einar Ellermaa haaravas raamatus "Ülestõus". See on lugu vastupanust, julgusest ja inimvaimu visadusest, mis kindlasti ei jäta teid ükskõikseks. Kui soovite sukelduda ühe pere dramaatilisse elukäiku Nõukogude Eestis, siis on see teos just teile.