Varumehed

Varumehed

Autor: Andra Teede

Kirjastus: EESTI DRAAMATEATER

Kategooria: Näitekirjandus
2023 aasta

Hindad

Rahva Raamat
7.50€
Osta
Apollo
7.95€ / 7.55€
Osta
"Varumehed" on Andra Teede südantliigutav teos, mis käsitleb Eesti juhutööliste elu Soomes – täis karmi reaalsust ja ootamatut huumorit. See lugu on Kalju, kõrgharidusega eesti mehe teekond, kes ei ole kodumaal leidnud tööd, mis vastaks tema haridustasemele. Raha puudusel otsustab ta vastu võtta lapsepõlvesõbra Rivo kutse ja suundub Soome, et seal tööd leida. Kalju avastab juhutöölise karmi argipäeva, kui ta on sunnitud veetma oma esimese öö Soomes autos, koos kaasmaalase Janeki ja vaikiva Igoriga, kelle minevik on saladusloori all.

Teos "Varumehed" on loodud tihedas koostöös Soome Rahvusteatri ja Eesti Draamateatri vahel, tuues lavale loo, mis kõnetab sügavalt ja annab hääle neile, kes Soomes rügavad töödel, mida kohalikud enamasti ette ei võta. Näidendis põimuvad kurbus ja huumor, koduigatsus ja võõrsil kogetud kõrvalisus. See on lugu ajutisusest, mis on muutunud püsivaks, ja unistusest koju naasta, mis on tihti kaunim kui kojuminek ise.

Andra Teede, sündinud 1988. aastal, on mitmekülgne ja tunnustatud näitekirjanik, stsenarist, luuletaja ning kolumnist. Ta on loonud mitmeid teoseid, mis põhinevad dokumentaalsel materjalil, sealhulgas intervjuudel ja uurimustel. Tema varasemad tööd, nagu "Estoplast", "45 339 km² raba", ja "Südames sündinud", on samuti kogunud tähelepanu oma sügavuse ja tõetruudusega. Lisaks on Teede andnud oma panuse Eesti populaarsele telesarjale "Õnne 13" ja kirjutanud stsenaariumi sarjale "Teine võimalus".

"Varumehed" esietendus 6. mail 2023 Soome Rahvusteatri suures saalis ja Eesti publik sai seda näha 16. septembril 2023 Eesti Draamateatri laval. Lavastuse eest vastutab Aino Kivi ning selles astuvad üles nii Soome Rahvusteatri kui ka Eesti Draamateatri näitlejad.

Kui Sind huvitab, kuidas eestlased ja soomlased üksteist mõistavad ja millised on kultuurilised erinevused ning sarnasused, siis "Varumehed" on just Sinule. See on aus ja avameelne pilguheit elule, mis on paljudele Eesti inimestele tuttav, kuid mida ei ole alati sõnadesse pandud.