Friedrich Nietzsche, tuntud oma filosoofiliste eksperimentide ja vormiliste katsetuste poolest, esitleb teoses "Viis eeskõnet viiele kirjutamata raamatule" oma ainulaadset lähenemist tõele ja filosoofilistele süsteemidele. Kuigi need eessõnad võivad esmapilgul tunduda juhuslikud, peitub nende taga sügavam kriitika nii tõe mõiste kui ka kõikehõlmavate filosoofiliste süsteemide suhtes. Nietzsche, kellele eessõnad olid üks lemmikžanre, plaanis neile lisada ka suurema teose, kuid need kirjutised seisavad iseseisvalt kui tema hilisemate arutluste vundament.
Tartu Ülikooli järeldoktorantuuri seminaritöödena tõlgitud teos sisaldab viit eessõna, millest kolm on tõlkinud Egle Erik: "Mõtteid meie haridusasutuste tuleviku kohta", "Schopenhaueri filosoofia suhe saksa kultuuri" ja "Homerose võistlus". Henri Otsingu tõlgitud on "Tõepaatosest" ja "Kreeka riik". Raamatu toimetaja Jaanus Sooväli on kirjutanud sissejuhatuse, samas kui tõlkijad pakuvad põhjalikke kommentaare oma tööde kohta järelsõnas.
Kui oled huvitatud süvitsi minevast arutelust tõe ja filosoofia üle, siis see teos pakub sulle kindlasti palju mõtteainet. Nietzsche terav ja kriitiline pilk avab uusi vaatenurki, mis võivad muuta sinu arusaama filosoofiast ja selle rollist kultuuris.